דלג לתוכן הראשי

שישה ימים לשידור: סאות'פארק, פופ ארט, טרי גיליאם ועוד

הסרט "שישה ימים לשידור" עוסק בתהליך הכתיבה וההפקה האינטנסיבית סביב ילדי פארק דרום:
אחד הדברים המדהימים שמתוארים בסרט הדוקומנטרי הזה, הוא שהסדרה נכתבת ומופקת בשישה ימים וזה כולל הכל. המשמעות היא שהסדרה נכתבת ומופקת במקביל!

(עוד בפנים..)

סאות'פארק זו הסדרה שהפכה טעם רע לטעם טוב גם ברמת התוכן וגם ברמת האנימציה.
בתוכן, טוב... זה ברור: גסויות, קללות, גזענות, הומופוביה, מורמונים ובעיקר שמרנות מעורבת בצביעות אמריקנית וישו, כולם עולים על המוקד מבלי להסתיר כלום.

מבחינת אנימציה סאות'פארק לקחו את הלואו-טק לשיאים חדשים: הדמויות בסדרה (לכאורה) לא מעוצבות והאנימציה (לכאורה) גרועה אבל בעצם הם עשו בית ספר לכולנו. הם הראו לנו שכשיש תסריט טוב אפשר ליצור מוצר שלם גם בהפקה כל כך לא מהוקצעת (לכאורה!). גם לבימוי הקולות יש תפקיד מאוד חשוב (עד כדי כך שלפעמים נראה לי שגם כתסכית רדיו זה היה עובד טוב) ואולי הכלל החשוב ביותר שניתן להפיק מהסדרה הוא שברגע שאתה עקבי, הקהל יתרגל להכל. מספיקות כמה דקות צפייה כדי להבין לפי אלו חוקים הסדרה עובדת ובעיקר לפי איזה חוקים היא לא עובדת.

מה הקשר בין קאט אאוט לסאטירה?
מבחינה אמנותית נראה לי שאת היסודות לחיבור בין סאטירה מופרעת לקאט-אאוט הניח טרי גיליאם שעשה את האנימציות למונטי פייתון. אבל עוד לפניו, נראה לי שהתשובה נעוצה בכך שה"פופ ארט", כזרם אמנותי שעסוק ב"ציטוט", אימץ לעצמו את הקאטאאוט (בצורתו הסטטית: הקולאז') ככלי ישיר לדיבור על תרבות תוך שימוש בתוצרי התרבות מהמוכן.
יש בכך גם הצהרה תרבותית-סאטירית לפיה ברגע שמשהו נהיה ל"אייקון" הוא הופך להיות נחלת הכלל (תספרו על זה לגלעד שליט).


הפיילוט של הסדרה: בקאט אאוט אמיתי


מהרגעים הגדולים: טרנס ופיליפ, שני שחקנים קנדים שגורמים למלחמת עולם:
מחווה סאות'פארקית לטרי גיליאם:


טרי גיליאם מדגים את תהליך העבודה שלו:

עוד:
אתר הסדרה שם אפשר לצפות בכל הפרקים
* כתבה במעריב על סאות'פארק: האם זו הסדרה הטובה בהסטוריה? 
תערוכת אמנות על פי סאות'פארק
* על מ.ק. 22 (הסדרה הישראלית שדי הושפעה מסאות'פארק) כתבתי פה.פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

מפסק. סרט הגמר של אורי פנחסי, בצלאל 2018

"מפסק" הוא סרט הגמר של אורי פנחסי על ילד דתי המתמודד עם אימת חילול השבת.


הסרט מעלה התמודדות ישירה עם הפחד והצורך לבדוק גבולות דתיים ובכלל. בעיניים חילוניות אני מניח שקשה לזהות את הקונפליקט הגדול למרות שאיסורי הדלקת אור בשבת הם די מוכרים. המאבק של הדמות עובר בסרט בבת אחת מחשש פנימי (עם משחק דמות יפה, דבר נדיר בסרטי גמר) לעימות חיצוני עם יישות מאיימת שהיא ספק סימן שאלה ספק שטן... או שמא זה האל כפי שמצטייר במוחו של הילד? לי היתה תחושה שברמת הפשט הדמות, בהדליקה את האור, ניצבת לבדה, ללא יראת עונש וחטא שנעלמת עם הדלקת האור. מבט כזה אינו נוגע רק למי שחזר בשאלה אלא גם לחוויות של מי שנשאר דתי. עצם העיסוק המופרז בחטא ובפחד מעונש הוא פן מסוים מאוד וחלקי מאוד בהויה הדתית. אולי לכן, אני כדתי, לא פרשתי בתחילה את הסרט כסרט של יוצא בשאלה. כשאני הייתי ב"בצלאל" למשל הגעתי יום אחד ללימודים ללא כיפה כדי להרגיש איך זה. למחרת השבתי אותה כי לא היה לזה משמעות עבורי שהצדיקה את הסרתה. ניתן לקחת את הסרט למקומות פרשניים רבים אחרים: השטן או הספק שנעלם יכול להתפרש כהארה, כלומר, להציג את החילונ…

פוצי המעופף - עדו בהר. זוכה אסיף 2016

מבחן גבריות והתבגרות ישראלי הוא נושא שקיבל המון יחס בקולנוע הישראלי אבל הרבה פחות באנימציה ישראלית. זה אולי מה שמייחד את "פוצי המעופף" מסרטי גמר רבים אחרים. העיצוב הילדותי-איורי מסוגנן מאוד, יוצר אחדות בין הדמויות והרקע ועוזר ליצר תחושה ילדותית אך מטרידה. העיצוב מזכיר מעט את סרטו המופלא של ג'ונתן הודגסון "האיש עם העיניים היפות" שגם הוא יצר דימויים איוריים ילדותיים כמעט מופשטים ממציאות קונקרטית, מקומית מחוספסת מאוד.

הסרט "פוצי המעופף" של עדו בהר (בצלאל) זכה בפרס אסיף לסרטי סטודנטים 2016.

עיצובים (לחצו להגדלה):

תהליכי עבודה:


האיש עם העיניים היפות:

מקק - סרט קצר של יונתן השילוני, ספיר 2017

סרט הגמר של יונתן השילוני מספיר מספר על מקק שמטריד בחורה צעירה עד לשרשרת של טוויסטים מפתיעה. (מכיל עירום מצוייר).אנימציה נהדרת ותסריט מורכב שמעורר גם תהיות מסוימות בנוגע לעד כמה סרט יכול לתת לגיטימציה לסטיה והטרדה. האם ניתן בכלל לשפוט דמות בסרט בכלים מוסריים. אני הרגשתי בהתחלה שהסרט עובר ללא אבחנה בין שני סוגים של תיאור הגיבור אבל משיחה עם יונתן מסתבר שזו היתה הכוונה: לצייר דמות שהיא על התפר, שיש בה מהסטיה והתום.
הריבוע – אלוקים כאמנות קונספטואלית או המוזיאון כמקלט בורגני

מאמר חדש שלי על הסרט "הריבוע" של רובן אוסטלנד (שבדיה, 2017) פורסם בכתב העת המקוון "פוסט פוסט" של המחלקה להסטוריה ותאוריה בבצלאל.
על אמנות קונספטואלית, צביעות בורגנית, אלוהים הנעדר בעידן העכשווי ועל פלימו, מדרש תלמודי שהולם את הסרט.
מוזמנים לקרוא.
לינק: "הריבוע" – אלוקים כאמנות קונספטואלית או המוזיאון כמקלט בורגני


מהו סרט 'שלם'? מחשבה על משפחת סופרעל 2

סרט ההמשך ל"משפחת סופרעל" מגיע אלינו 14 שנה אחרי הסרט הראשון. זה המון זמן בעידן של צפיית בינג' ויקומים שלמים שנבראים ונהרסים בחצי מהזמן הזה. הסרט המקורי נחשב לאחד הסרטים הטובים ביותר של פיקסאר ויש שאומרים, אחד מסרטי גיבורי העל הטובים ביותר. הוא נגע בסוגיות חברתיות של תרבות של בינוניות, דיכוי, גבריות וכוחה של המשפחה הגרעינית. הסרט החדש אם כן חייב להצדיק את הזמן הארוך שעבר למרות שהוא ממשיך בדיוק מהנקודה בה נגמר הקודם. לא תמצאו פה ביקורת על הסרט אלא מבט יותר פנימה בו אני מנסה להבין למה הסרט, ורבים אחרים לאחרונה, לא נותנים לי תחושה של חויה שלמה ואף נתפסים בעיניי ככאלו המונעים יותר מדי על ידי החלטות תסריטאיות.
הרשומה מכילה ספוילרים רבים לסרט ומומלץ לקרוא אותה לאחר צפיה בסרט.
מהו סרט שלם? השאלה הקיומית עבורי היא האם הסיבה שאני ביקורתי יותר כלפי סרטים חדשים היא כי (מה לעשות) ילדותי שחלפה לה מזה כבר עברה בצפיה בסרטי דיסני והם מבחינתי מעיין עשיר לעיון חוזר במיתוסים וסטוריטלינג? האם הסיבה שקשה לי להנות מ"משפחת סופרעל 2" נובעת מכך שהנטיה שלי לחפש ולראות רבדי עומק בסרטים …