דלג לתוכן הראשי

'כסף בשביל כלום' ועוד: זכרונות ראשוניים בתלת-מימד

ההסטוריה של התלת-מימד היא אמנם קצרה אבל מהווה נתח מרכזי בהתפתחות האנימציה כמדיום.
אספתי פה מספר זכרונות שלי (אישיים, אני לא מומחה לתחום) מתהליך ההווצרות של האנימציה הממוחשבת. אני חושב שיש לכך חשיבות כי עולם האנימציה הממוחשבת, כמו מדיומים אמנותיים אחרים, נושא איתו את הגנים ההתפתחותיים שלו, כמו גם ההסטוריה והמסורת הפרטיים שלו.

בראש ובראשונה: הקליפ של Dire Straits. "כסף תמורת לא כלום".
בזמנו עוד לא ידעתי מה אני רואה. היום, במבט לאחור, אני רואה בקליפ את אחת מאבני הדרך הראשונות של תלת מימד נרטיבי.
גם לזה לא הייתי  מודע בזמנו. לסצנה הזו ב"בזיל הבלש" (סרט אנדרייטד של דיסני) שהייתה אחד השילובים הראשונים בין קלאסית לרקעי תלת.וזה סרט קטן שראיתי מזמן בערוץ 2 הנסיוני ונחקק בזכרוני. זה סיפור על ציפור שמתאהבת בדג ולמרות המיושנות, יש בו משהו מקסים.הנה סרט דוקו ארוך על התקופה הזו של סרטי התלת הראשונים. שווה רק לשטוף את העיניים עם הדימויים הוינטאג'יים האלה:ואז זה הגיע!
קניתי קלטת וידאו (של "היפה והחיה", אני חושב, או "אלדין". לא זוכר) ושם הופיע הטריילר הזה ל"צעצוע של סיפור". בלי אזהרה מוקדמת ראיתי את וודי ובאז קמים לתחייה. לא ידעתי שבכלל יש סרטים כאלה וגם במבט לאחור לא ברור לי איך "פיקסאר" עשו את הקפיצה ממה שהיה קיים לפניהם ועד לתוצר המוגמר הזה.גם את טום הנקס היה צריך לשכנע שזה אפשרי ליצור סרט עם דמויות משכנעות בתלת מימד:עוד דוקומנטרי קצר:


עוד סרטונים בנושא : https://www.youtube.com/user/VintageCG/videosואף מילה על "טרון". כי לא ראיתי.

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

ארץ המתים- הערפד של דריה כהן

דריה כהן סיימה את שנקר (2017) ולקחה את פרויקט הגמר שלה צעד נוסף הלאה. בפרויקט היא לקחה שיר שמאוד אהבה ונבנה בהדרגה עם דמויות וסיפור עד שהפך ל"THE NIGHT". אבל כשזה הסתיים היא החליטה לשדרג את הפרוייקט לקליפ מלא.

ומה שהכי יפה זה שהיא גם חולקת את תהליכי העבודה שלה.

ערוץ יוטיוב:
https://www.youtube.com/channel/UCV2Q52sQybDj3IJV_gz3WVQ

ערוץ וימאו:
https://vimeo.com/user29238244

אנימטיק וראף:

אנימציה בתהליך:

הפרויקט המקורי:

קולנוע 2017 ועוד מאמרים חדשים על קולנוע בעברית (ושלגיה חוגגת 80)

בזמן שאני מפנטז לעשות מאמר וידאו הנה מגיעים חומרים עיוניים חדשים בעברית ובאיכות גבוהה!
היום יצא גליון חדש של מגזין קולנוע: https://www.kolnoa.org/kolnoa2017 עם כמה מאמרים על אנימציה ששווה לקרוא. על אנימציה ישראלית, על על אנימציה יפנית ועל הגיוון העכשווי באנימציה.
המגזין ניתן לקריאה גם כאן:


בנוסף יצא מאמר וידאו ראשון של אתר שורה ראשונה: ניתוח תנועות המצלמה בסרט "מי מפחד מהזאב הרע".
נוצר עבור "שורה ראשונה" (http://www.frontrow.co.il)
יוצרים: יובל יפת ופבלו אוטין.

אחד המאמרים במגזין קולנוע הוא לכבוד 80 שנה לשלגיה: https://www.kolnoa.org/blank-2/2017/07/30/%D7%A9%D7%9C%D7%92%D7%99%D7%94-%D7%91%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D
ואולי זה המקום להציג שני ספרים על העשיה של שלגיה:


שפם- סרט קצר על אגו גברי

אחד הסרטים החמודים שיצא לי לראות השנה באנימיקס: שפם. סרטה הקצר של אנני אוג'ה.
חור מפתח, לופ קצר ומקסים שלה:

אנימיקס 2017 - אנימציה ישראלית ועולמית עכשווית

הפסטיבל יתקיים השנה בימים שלישי עד שבת, 8-12 באוגוסט בסינמטק תל אביב.
התוכניה המלאה להורדה אתר אנימיקס: http://www.animixfest.co.il
פסטיבל אנימיקס כבר ותיק והוא פסטיבל משולב: יש בו אירועי אנימציה, קריקטורה וקומיקס.
אני לא יכול לכתוב על הכל אך מהכרותי עם השנים הקודמות אני ממליץ ללכת לקצרים מהעולם והישראלים. ולנצל את ההזדמנות לצפות על מסך גדול בסרטים ארוכים שלא יגיעו לארץ. הסדנאות השונות בדרך כלל מיועדות לילדים ונותנות הזדמנות להתנסות באנימציה. ההרצאות בחלקן מיועדות לילדים ובחלקן למבוגרים. שווה לבדוק מה תוכן ההרצאה ולמי היא מיועדת.
תוכניות אסיף (אנימציה ישראלית עכשווית)
הסרטים הישראלים מוצגים באירועי אסיף. שם תזכו לראות את יבול 2016-17 הישראלי. אנימציה מסחרית, אמנותית, עצמאית וסרטי סטודנטים.
התחרות הישראלית והטקס המרכזי יתקיימו ביום חמישי ב20:00. בערב זה גם יוגש פרס גרוס לעופרה קובלינר על פועלה האמנותי. וגם הסרט שלי "ניגון" ישתתף כמועמד לפרס הסרט העצמאי בתחרות אסיף. מוזמנים להגיע לראותו באחת מההקרנות: יום שישי ב17:00 ויום רביעי ב19:00. לצערי בטקס עצמו תהיה רק דוגמית מהסרט.
מקבץ י…

המחזור החודשי- סרטון הסברה ישראלי עצמאי

מה אתם יודעים על המחזור החודשי? צוות TOOSH, עדה רימון ואופק שמר https://vimeo.com/toosh, יצרו סרטון שמסביר מה קורה לגוף בזמן המחזור. הסרט היה מועמד בתחרות אסיף בקטגוריית עצמאי לשנת 2017. למה עצמאי? כי למרות שהסרט נראה כסרט הסברה מוזמן ומושקע הוא נעשה מתוך יוזמה עצמאית על מנת להעלות את הנושא למודעות.
הסרט עושה שימוש בטקסטורות, בדים וחומרים שנותנים לגוף הנשי חומריות חדשה ואולי גם מאיימת פחות עבור אלו שנרתעים מעיסוק בנושאים אינטימיים:


צוות TOOSH יצר גם את "בוקה, מבוקה ומבולקה" הסאטירי:


ראיון במונפש: http://moonfash.co.il/menstrual_cycle/