דלג לתוכן הראשי

מחשבות על סרטי הגמר של בצלאל

פרולוג: מצאתי טיימינג דפוק לכתוב ביקורת על סרטי בצלאל כשאני בקרוב נכנס לנעליים של שרה חתוכה כראש מחלקת האנימציה במינשר (הוראיי!!!). אז איפה היושרה? מה זה אומר על הבלוג? האם הוא יוכל להמשיך במתכונת שלו? האם אצטרך גילוי נאות מדי פעם? האם אתמסחר? האם אשבר?
בואו נרגע.
במשך ארבע שנים ראיתם מי אני ואיך אני כותב. אני פתוח לביקורת ולהערות ומקווה שאוכל לשמור על האופי הכן של הבלוג גם אם יש לי עכשיו זיקה מיוחדת למוסד לימודים ספציפי. 
אז למה שאני ארצה בעצם לכתוב ביקורת כללית על סרטי הגמר של בצלאל?
פשוט כי זה חשוב לכולנו. ו"כולנו" זה קודם כל מי שרואה באנימציה כלי ביטוי אמנותי ובייחוד למי שעומד עכשיו בפני סרט הגמר שלו. אני בטוח שבצלאל עם המסורת וההשגים מספיק חזקים כדי לשמוע ביקורת עניינית מבלי לשבת בצד ולבכות.
לכל אומה יש מסורת של אנימציה משלה. יש אנימציה קנדית, יש אנימציה צרפתית, יש אנימציה בריטית. אין אנימציה ישראלית.
השנה אמרו לי: "וואו! איזה סרטי גמר יש בבצלאל! איזה ביקורות!" והייתי דרוך מציפייה. ואז צפיתי ברוב הסרטים ובאמת הדבר הכי בולט הוא איכות ההפקה הגבוהה עד כדי שאתה שואל את עצמך למה בבתי ספר בחו"ל צריך 10 אנשים ונערת מים כדי להגיע לרמה כזו. ואיכשהו לאחר הצפייה בסרטים נשארתי עם תחושה של "ומה עכשיו?".
אין לי כוונה להעלות סרט ספציפי על המוקד. זה לא הוגן ולא נכון ויפספס את המטרה. מצד שני, איך אצליח להסביר את התופעה שאני מרגיש שקורית כבר מספר שנים והופכת את בצלאל לסוג של בועה כשזה מגיע לגישה התמתית (הנושאית) של סרטי הגמר?
אז יש לי רעיון! אני אראה סרטים שבהם מה שאני אומר לא קורה. ומתוך לאו תבינו את ההן. כן? יופי.

עניין ראשון ועיקרי: המטאפורות.

סטודנט בצלאלי ממוצע מרגיש צורך להגיד משהו רציני מאוד על הקיום. זה לא קורה בקרמיקה, זה לא קורה באמנות אפילו! אבל זה כן קורה באנימציה.
עכשיו, ישנם כמה ביטויים אמנותיים שלכאורה מתאימים לעולם האנימציה כמו סוריאליזם למשל, מציאות חלומית. שלא תמצאו כמעט כזו בישראל. נטיה שניה: פנטזיה. אין פנטזיה בסרט אנימציה ישראלי כמעט. לא נראה פיות ולא נראה דרקונים ולא נראה מלאכים. נטיה שלישית היא סימבוליזם שהוא עצמו מתחלק לכמה אפיקים דומים שאני מכנה "המשל" (שבו יש דמויות ספציפיות אבל הן מייצגות ומשרתות מסר) והמטאפורה (שבה הדמויות אינן ספציפיות אלא גנריות, ניצבות בעלילה סימבולית).

ספין הוא סרט מבצלאל שלכאורה כולו מטאפורות. הוא מתאר עולם שכולו גלגלי שיניים ולולאות מחזוריות אבל אני חושב שבו זה עובד טוב בגלל שהדמויות לא מנסות עורר הזדהות. אין להן אישיות, הן מתפקדות כברגים במכונה. המודעות בסרט הזה למבנה של העולם שבו מצילה אותו מיומרנות רגשית לדעתי.מה שאני טוען הוא שהמטאפורה השתלטה על סרטים רבים. מדובר בסרטים בהם ה"רעיון", הקונספט, יכול להאמר במילים ואינו מסתמך על בימוי, או משחק כאמצעי משמעותי בבניית הנרטיב או התוצר הרגשי של הסרט. אבל כן! יהיה בו ארט מהמם אבל לא כזה שמהווה "בימוי דרך עיצוב", כפי שקוראים לזה ב"בית הספר לתאטרון חזותי" אלא פשוט שוטים יפים ומרשימים.
בסרטים הללו אנחנו נקבל לרוב מציאות נתונה. אפלה ומנוכרת, שבה דמות ממלאת את תפקידה כדמות המונעת על ידי עלילה ידועה מראש. זהו עולם דטרמיניסטי שבו שינוי הוא אך מראית עין שכן "אלוהי-האנימציה" כבר יודע איך הכל יסתיים.

הקופסה הוא סרט מויצו שבו יש קונספט שמזמין דמויות גנריות: האדם האינסטניסט המסוגר (קלישאה אנימטיבית) והתינוק שהוא כל תינוק, סימבול.

מבחינתי זה אחד הסרטים הטובים של 2013 כי הוא מצליח בכמה ניואנסים להתעלות על הקלישאה. אמצעי א. בימוי דרך עיצוב החלל. ב. נגיעות של הומור ג. ניואנסים באפיון דמות ומשחק דמות. שלושת האלמנטים האלה הופכים סיפור שכבר ראינו המון כמותו למשהו חד פעמי. הדמויות יוצאות מהגנריות שלהן והופכות להיות חד פעמיות. אפילו התינוק הופך לתינוק מסויים.המלנכוליה השורה על הדמויות בסרטי גמר רבים נובעת מכך שלא יכולה להיות להן תקווה בעולם שהוא סגור הרמטית. אם היוצר, האנימטור, לא יכול לצפות להפתעה, אז גם על הדמויות נגזר גורל ידוע מראש. בין אם הוא טוב ובין אם הוא רע. אהבה? לא נמצא אהבה. לא כקלישאה ולא כאמת. מוות נמצא גם וגם. גם כקלישאה וגם באמת.

עניין שני: ההומור

אין הומור ואין ילדים. מעטים הם הסרטים שמנסים להצחיק אפילו כאלמנט ממשנה. שלא לדבר על סרטים שפונים לילדים או.. בידוריים חס וחלילה. זה לא היה מפריע לי אילולא היה פה משהו שהוא נגד 'אמת החומר' של האנימציה. בעולם כולו האנימציה התפתחה כשהפן הבידורי הוא מרכזי וגם הפניה לילדים. ואני מרגיש שהחוסר נובע לא רק מכבדות היוצרים אלא גם כי ילדים הם קהל שקשה לרמות. כדי להצחיק ילד אתה צריך טיימינג ואקטינג, כדי להעביר מסר למבוגרים אתה יכול פשוט להיות מילולי וקונספטואלי.


GLUED הוא סרט שנה ג' מבצלאל שמראה יכולות של סיפור ומשחק של דמות שפחות רואים בשנה ד'.

עניין שלישי: מקומו של העיצוב

מה תפקידו של העיצוב בסרט? האם הוא שמגדיר סרט כאיכותי או לא? זו שאלה פתוחה כי אין לי ממש תשובה עליה. בימים בהם המחלקה לתקשורת חזותית ייצרה סרטים הייתה לה עדיפות על מחלקת אנימציה כי היא גם לא פחדה לבדר ולתקשר וגם יצרה חויה ויזואלית מרשימה. מחלקת אנימציה סגרה את הפער הזה והיום הערך הויזואלי הוא גבוה מאוד. עם זאת כשעיצוב חובר לקונספט אז זה בא על חשבון המרכיבים האחרים של הסרט. השניים הם כל כך חזקים שהם כביכול נותנים מוצר שלם ומספק. לפעמים זה נכון, הרבה פעמים אני מרגיש שזו אשליה של איכות שפונה לרציונל ולמבקר שבנו ופחות לצופה הקולנוע שבנו.


בין דובים של ערן היללי הוא דוגמה לכוח שבעיצוב. יש פה אמנם גם סוג של סיפור (שאני פספסתי והייתי צריך הסבר) ויופי של אנימציה (גם אם לא אנימציית אופי) אבל בעיקר בריאת עולם מסוגנן ומרהיב שבא לך לשקוע בו ולמסגר כל פריים בו.

עניין אחרון: אנימציית דמות

שיטת הלימוד בישראל מבוססת על יסודות הקרקטר אנימיישן. לימודי אנימציית אופי. שנה א' וב' וחלק מג' בזמני התמקדו בלהזיז דמות, שתלך, שתדבר, שתשחק, שתהיה מאופיינת. מה נשאר מזה בסרטי הגמר? לא הרבה. כמה דמויות הן דמויות ממש שהייתם קונים בובה שלהן או רוצים לראות עוד סרט שלהן? מעטות מאוד. כמה פעמים סרט שם את כל הערך האמנותי שלו על בניית דמות והסיפור האישי שלה? מעט מאוד. הרבה פעמים הדמויות בקושי זזות וגם כשהן זזות באופן שנכון להן פיסית, זה לא בהכרח מעיד על ניואנס נפשי או רגשי. חישבו על הבעות הפינם של הדמויות או אפילו על העיצוב של הפנים אם הוא יכול להכיל מנעד הבעתי.

הנה סרט שונה:

השתקפות הוא גם סרט שיכול היה להיות גנרי וסימבולי. הוא מדבר על מישהו שהוא קצת כל-אחד והעמידה שלו מול החברה שהיא כל-חברה בורגנית. בפועל הוא מראה דמות עם מנעד רגשי ועיצוב, שעל אף שהוא די גנרי, הוא חד פעמי. הדמות הזו מסוגלת לשמוח, להיות מאויימת, משועשעת, ילדותית ומתוסכלת וכל זה בא לידי ביטוי בסרט.
בסרט יש קרקטר אנימיישן במיטבו וזה גם סרט מבדר מאוד.אני לא מקדש קרקטר אנימיישן בכל מחיר. ויש מצב לשאול האם זו השיטה הלימודית הנכונה בימינו אבל הדמות עצמה, כמרכיב מהותי ביצירה אנימטיבית ולא כאלמנט שיש בו צורך עלילתי הוא דבר שלא בא לידי ביטוי כמעט בכלל.

סיכום:

המחלקה לאנימציה בבצלאל מגדלת יוצרים שעושים גם אנימציה, גם תסריט, עיצוב וגם בימוי ועומדת במשימה הזו בהצלחה רבה. עם זאת, כשאנו באים לתהות על קנקנם של סרטי הגמר אנחנו רואים שהעשייה הקולנועית והנרטיבית מייצרת פעמים רבות חוויה חלקית שבה הסיפור הקולנועי והדמויות מפנים את מקומם לעיצוב ואמירות עם מסרים המכילים סתירה פנימית: גם להעז להגיד דברים מאוד "גדולים וחשובים" וגם לא להיות ברורים לגביהם. אז שניה לפני שמחזור בוגרים חדש מתחיל לעבוד על סרטי גמר קחו בחשבון: מה אם יהיה קצת הומור, מה אם הדמויות שינעו את הסרט? ובעיקר, מה יקרה אם תגידו משהו קצת פחות "חשוב" אבל מספיק חשוב לכם כדי שתעמדו מאחוריו.

* נספח: "הפרוייקט הצליח. הסטודנט לא." מאמר ביקורתי על תפקידו של פרויקט הגמר.

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

- SCORPION DAGGER - קליפ חדש וגיפים פארודיים על אמנות הרנסנס

"אנשים מצלמים זה את זה כדי להוכיח שהם באמת קיימים."

זה זמן מה ש SCORPION DAGGER (ג'יימס קאר) מוציא ממים וגיפים הזויים המבוססים על ציורים קלאסיים.
עכשיו גם בקליפ חדש ומוצלח מאוד של THE DIG:


אתר היוצר עם כמויות של גיפים: http://www.scorpiondagger.com/
פייסבוק: https://www.facebook.com/jameskerrscorpiondaggerסצנות שלא תראו: חדי קרן.

למה באמת אין חדי קרן?

על 22 חוקי הכתיבה של פיקסאר

החדשות הטובות הן שפיקסאר פתחו סדנת אונליין חינמית לסטוריטלינג בכתובת הזו: הכרות עם סטוריטלינג- PIXAR IN A BOX סדנת פיקסאר מקוונת.
אני כמו הרבה אנשים אוהב את פיקסאר אבל לא את מה שעובר עליהם כבר שנים לא מעטות. חלק מהביקורת שלי עליהם זה הדחף שלהם לרוץ ולספר לחבר'ה איך מספרים סיפור. יש לי תחושה שככל שהם להוטים ללמד הם פחות ופחות יודעים בעצמם. אחד הדגלים של גישת הTED הזו, הקואוצ'ריות המיידית מעוררת ההשראה, הוא "רשימת 22 החוקים לסיפור של פיקסאר" אותם באתי לסקור פה בליווי מחשבות שלי שחלקן מבוססות על מאמרים שקראתי\ראיתי.

הסרטון הפותח של הסדנה:

22 החוקים של פיקסאר בתרגום חופשי והערות:

חוקי הסיפור של פיקסאר הופיעו לראשונה בטוויטר של אמנית הסטוריבורד אמה קוטס ttps://twitter.com/lawnrocket ומשם חרכו את הרשת. אלה לא ממש חוקים אלא אוסף של טיפים לא רשמיים שחושפים מעט משיטת העבודה של פיקסאר.

#1: הצופה מעריך דמות על נסיון, לאו דווקא על ההצלחה.
מה שזה אומר בעצם זה שסיפור עוסק בתהליך והרבה פעמים תהליך פנימי חשוב יותר מחיצוני. זו הסיבה שאינדיאנה ג'ונס יכול היה לא לעשות כלום ועדיין הנא…

מאמרי וידאו מומלצים 2017

מאמרי הוידאו של 2017! איזה כיף זה מאמרי וידאו. למה לכתוב על קולנוע אם אפשר להסביר ולהדגים באותו הזמן? אמנם השנה נסגר אחד הערוצים הבולטים שעסקו במאמרי וידאו קולנועיים "Every frame a painting" אך הוא השאיר אחריו ערוצים מקבילים טובים לא פחות. הנה כמה מאמרי שעשו לי את השנה. אני לא מצפה שתוכלו לראות את כולם ולכן תמצתתי את נושאי הסרטונים כדי שתוכלו לבחור בעצמכם.
נתחיל בדן הרמון, אולי אישיות השנה. אמנם ריק ומורטי איתנו כבר זמן מה אבל התסריטאי והיוצר הזה מהווה מופת לאדם שגם כותב קומדיות מצוינות ופרועות וגם לא מטריד מינית! מעבר לזה יש לו הבנה מעמיקה בסטוריטלינג, אפיון דמויות ומסע הגיבור, הבנה שבאה לידי ביטוי בסרטונים אלו. למעמיקים כדאי לשוטט גם כאן: http://channel101.wikia.com/wiki/Dan_Harmon כמות גדולה של הרצאות התקיימו בישראל השנה על הסדרה במקומות שונים ובהקשרים שונים מפנטזיה ועד כלכלה עד שלפעמים נדמה שזו אינה סדרה אלא חומר לעבודות סמנריוניות.


אחד המקורות הפוריים בנושאי קולנוע ברשת, אתר NOFILMSCHOOL (כי כשיש רשת מי צריך ללמוד קולנוע? כביכול), סוקר את מאמרי הוידאו שהוא אהב השנה: http…

CUPHEAD משחק בסטייל אנימציה קלאסית

המשחק CUPHEAD (ראש-ספל) מתאר מסע הרפתקאות של שני ראשי ספל בעקבות התערבות כושלת עם השטן.
לא רק שהמשחק מאופיין בסגנון האנימציה של האחים פליישר אלא שהוא גם נעשה באותה הטכניקה! מצוייר על נייר וצבוע ידנית (רק צביעת הדמויות בפוטשופ) והרקעים בצבעי מים. התוצאה באמת מקסימה ונאמנה למקור ההשראה:לקניה: http://store.steampowered.com/app/268910/Cuphead/
אתר המשחק: http://www.cupheadgame.com/ המשחק נוצר על ידי סטודיו MDHR. 11 דקות מהמשחק:


המשחק מורכב מהתייחסויות ליצירות אנימציה קלאסיות מ"עצים ופרחים" של דיסני, דרך "מיקי בארץ המראה" ועד בטי בופ, פליקס החתול ופופאי.

עדכון: המשחק השיג מליון הורדות בשבועיים. הוא מצליח ואהוב ביותר, גם אם קשה מאוד לנצח אותו.

הרצאה על תהליך האנימציה:

ההשפעות על קאפהד:


מומלץ: הבלוג של האנימטור ג'ייק קלארק.

קרטון קלאסי אחד מיני רבים שמהווים השראה למשחק: ילדי הנעל, של האחים פליישר

יונתן וסרמן: מלא יצירות מנסות להעלות נוסטלגיה למשהו שהקהל עצמו לא חווה. מה שיפה בקאפהד זה שהוא משחק עם הרעיון של נוסטלגיה,. הוא מסתכל על הסרטים הישנים מנקודת מבט של ריחוק. …

דרדסים- הכפר האבוד או: דרדסית בעמק פדלחוש

מחשבה בעקבות "דרדסים- הכפר האבוד" 2017
דרדסית היא אולי החולשה הגדולה ביותר של מותג הדרדסים. היא סמל לתוכן לילדים שבו הגיבורים הם גברים בעלי תכונות עשירות ומגוונות ודמות נשית גנרית. מלבד להיות נקבה, אין לה באמת אישיות אופינת. לכאורה.
הדבר הנכון ביותר הוא כשנותנים לך דרדס לעשות ממנו דרדסלימונדה. ולכן היוצרים של הסרט קפצו למים והציגו את השאלה בגלוי בתחילת הסרט החדש: מה האופי של דרדסית, מעבר להיותה "לא בן"? זוהי נקודת המוצא של הסרט שבעקבותיו דרדסית יוצאת למסע גילוי של הצדדים השונים באישיותה.
זוהי החלטה הגיונית מאוד כי היא עונה על שני צרכים: גם מצילה מותג מהמיזוגניה הסמויה שלו וגם פותחת את עצמה בפני קהל יעד חדש של צרכניות שרוצות בובות וצעצועים עם מיתוג לבנות.

*ההמשך מכיל ספוילר*
בסרט, דרדסית מגלה כפר סודי שבו כולן דרדסים נשים. הן בעלות תכונות מגוונות אך נראות כקהילה שבטית, פראית, כמעט פרימיטיבית בייצוג שלה. הקהילה הזו מנוהלת על ידי ערבה, סוג של דרדס-אמא רק חסרת אישיות. העניין הוא שלא רק שחברת הדרדסיות היא על טהרת הנשים, אלא שהן לא יודעות בכלל מהו דרדס בן. המפגש הזה בין…