דלג לתוכן הראשי

פסטיבל אנימציה ירושלמי אניניישן 2018 - המלצות והנחה בלעדית!


זוהי השנה השלישית של פסטיבל אניניישן הירושלמי והשנה הוא מציג כמה אירועים וסרטים שלא תמצאו במקום אחר. הפסטיבל הירושלמי הזה הולך ונהיה לאחד פסטיבלי האנימציה המרכזיים בארץ ובייחוד לקהל מקצועי ובוגר. לפני שאתחיל בסקירת הפסטיבל והמלצות לתכנים, יש לי הנחה עבורכם: 25 שקלים לכרטיס בלעדית למנויי הניוזלטר של הבלוג!

הפסטיבל מתחיל ב24.10.18 והוא ימשך ארבעה ימים במהלכם יוקרנו סרטים ארוכים, קצרים, סדרות ויתקיימו סדנאות והרצאות של אורחים מהארץ ומחו"ל. בהחלט שווה להגיע וליותר מיום אחד. יש תוכניות רבות ומגוונות בפסטיבל לקהל בוגר ולאנשי מקצוע גם ואני סוקר רק כמה מהן פה. אני צפוי להשתתף ברובו אבל אם הייתי צריך לבחור יום אחד אני חושב שהכי שווה לבוא ברביעי אבל תשפטו בעצמכם:
התוכניה להורדה
אתר הפסטיבל: http://6de.gs/anination

הקרנות סרטים

Image result for isle of dogs

בפסטיבל יוקרנו שני סרטים מיוחדים ומוערכים: "לאהוב את וינסנט" הוא סרט באורך מלא שהיה מועמד לאוסקר 2017 העוסק בצייר וינסנט ואן גוך. הסרט הוא סרט אנימציה שכל אחד מציוריו, (ויש אלפים כאלו) צוייר בצבעי שמן. התוצאה מרהיבה ביופיה והסיפור הכאילו דוקומנטרי משרטט את ימיו האחרונים של ואן גוך דרך המקומות והאנשים אותם צייר, ובטכניקה בה צייר אותם. הפסטיבל יארח גם את במאי הסרט יו וולשמן שיעביר סדנת אמן לפני ההקרנה. כמו כן יוקרנו סרטים אחרים בהם היה מעורב כמו "פטר והזאב" הנהדר וזוכה האוסקר הקצר של סוזי טמפלטון.
הסרט עצמו: חמישי 25.10.18 21:30 סינמטק 1
סדנת האמן: חמישי 25.10.18 19:15 סינמטק 2

"אי הכלבים" סרט הסטופמושן החדש של ווס אנדרסון. סרט שרבים, כמוני ציפו לו ואני מצפה עכשיו לצפיה חוזרת. הסרט מתרחש ביפן, שם ילד יוצא למסע בעקבות כלבו שנשלח לגלות על אי הכלבים. לפני הסרט תתקיים הרצאה של אמני הסטופמושן מסטודיו ZAZ הישראלי על עבודת האחרונה ועל מצב הסטופמושן בעולם.
רביעי 24.10.18 21:30 סינמטק 1

עוד סרטים ארוכים:
"מיראי" סרט חדש ומאוד מסקרן. סרט אנימה מנקודת מבטו של בן ארבע שעובר מסע מוזר ועל-זמני בתחנות חייה של משפחתו.


סרטים קצרים:

אחד מאורחי הפסטיבל הוא מאורו קאררו, אנימטור תלת עם סגנון ייחודי:
הקרנת סרטיו של מאורו קאררו,
שישי 26.10.18 14:00 סינמטק 2

הפסטיבל מציג השנה מקבצי סרטים מחשובי הפסטיבלים בעולם:
חמישי 25.10.18 21:30 סינמטק 2

שבת 27.10.18 20:30 סינמטק 2

שבת 27.10.18 17:00 סינמטק 2

מבחר סרטי בצלאל מ2018: https://jer-cin.org.il/he/event/24891
רביעי 24.10.18 18:00 סינמטק 2

סדנאות והרצאות


יום האנימציה הבינלאומי: צביקה אורן, אדם יקר וה-מומחה הישראלי לאנימציה בתוכנית מעניינת עם 7 סיבות לאהוב אנימציה. 7 מאסטרים עם יצירות חדשות(!) שיגרמו לכם להתאהב במדיום ובאפשרויות הגלומות בו.

סדנאות אורחי הקפיצה המשולשת: מפיקים עולמיים שהגיעו ארצה כחלק מפרויקט פיתוח הסדרות והסרטים של מיזם ירושלים יעבירו סדנאות בפסטיבל: https://jer-cin.org.il/he/event/24905
שישי 26.10.18 09:30 סינמטק 4

קרן קופרו שאיבדה השנה את היוזמת והיו"ר של הקרן אורנה ירמות ז"ל מקיימת מספר אירועים בפסטיבל:
רביעי 24.10.18 16:00 סינמטק 4

וגם פאנל יוצרות אנימציה: פאנל על נשים יוצרות לזכרה של אורנה ירמות.
חמישי 25.10.18 12:00 סינמטק 2

אירועים

בבוקר יום שישי 26.10.18 מ9:30 בבוקר יתקיים יריד תעסוקה של בוגרי אנימציה. אירוע בשיתוף איגוד מקצועות האנימציה. לחברי האיגוד בהרשמה מראש. דף האירוע

אירועים ברחבי העיר: https://jer-cin.org.il/he/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8/25013
בין השאר: הקרנת סרטים בבריכת ימקא, הרצאה של טל קנטור על הפצת סרטים בעולם ועוד ועוד.

הפסטיבל מתרחב לתחומי הגיימינג והניומדיה וזו הזדמנות להכיר את הנעשה בתחום בארץ ובעולם עם
GO & PLAY מרתון גיימינג ומשחקי אינדי: https://jer-cin.org.il/he/event/24889 
ומתחם לניומדיה ומציאות מדומה: במתחם הדיגיטלי של פסטיבל AniNation

תערוכה בפסטיבל :60 שנה לדרדסים! תערוכה חגיגית ליצורים הכחולים שעליהם גדלנו.

זהו זה. נתראה שם ואם תרצו כרטיסים מוזלים הרשמו לניוזלטר של השוליה: 25 שקלים לכרטיס למנויי הניוזלטר של הבלוג!


פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

12 עקרונות האנימציה

את נושא 12 עקרונות האנימציה אני פותח עם הסרטון הנהדר הזה אבל אפשר גם לחזור אליו לאחר קריאה.


12 עקרונות האנימציה נוסחו על ידי פראנק תומאס ואולי ג'ונסון בספרם הידוע "אשליית החיים" בו הם נותנים מבט מקיף על תהליכי העבודה שלהם כאנימטורים בדיסני במשך עשורים רבים. פראנק ואולי הם שניים מתוך "תשעת הזקנים" של דיסני, בכירי האנימציה שהשפיעו על דורות של אנימציה בידורית.
הספר הזה מומלץ ביותר ו12 עקרונות האנימציה שהם מציעים מצוטטים שוב ושוב בכל קורס אנימציה אפשרי. היתרון הגדול של 12 העקרונות הוא שבכלל הם קיימים. עצם זה שמישהו ישב וניסח 12 "חוקים" שעוזרים ליצור אנימציה מתקשרת. עם זאת, קצת כמו "22 חוקי הסיפור של פיקסאר", במבט מקרוב 12 העקרונות אינם ממש עקרונות. אני אסדר אותם לפי קטגוריות כי הם שונים מאוד באופיים עם הערות שלי לגבי יישום בעידן שלנו, לאו דווקא באנימציה קלאסית:


עקרונות סיפור ויזואלי Staging - העמדה באנימציה ההפרדה בין דמות ורקע היא מלאכותית. כל "מצויר" הוא מלאכותי, מעשה ידי אדם. לכן יש חשיבות כשבונים סיפור, סצנה ואף שוט, להיות מודעים …

על 22 חוקי הכתיבה של פיקסאר

החדשות הטובות הן שפיקסאר פתחו סדנת אונליין חינמית לסטוריטלינג בכתובת הזו: הכרות עם סטוריטלינג- PIXAR IN A BOX סדנת פיקסאר מקוונת.
אני כמו הרבה אנשים אוהב את פיקסאר אבל לא את מה שעובר עליהם כבר שנים לא מעטות. חלק מהביקורת שלי עליהם זה הדחף שלהם לרוץ ולספר לחבר'ה איך מספרים סיפור. יש לי תחושה שככל שהם להוטים ללמד הם פחות ופחות יודעים בעצמם. אחד הדגלים של גישת הTED הזו, הקואוצ'ריות המיידית מעוררת ההשראה, הוא "רשימת 22 החוקים לסיפור של פיקסאר" אותם באתי לסקור פה בליווי מחשבות שלי שחלקן מבוססות על מאמרים שקראתי\ראיתי.

הסרטון הפותח של הסדנה:

22 החוקים של פיקסאר בתרגום חופשי והערות:

חוקי הסיפור של פיקסאר הופיעו לראשונה בטוויטר של אמנית הסטוריבורד אמה קוטס ttps://twitter.com/lawnrocket ומשם חרכו את הרשת. אלה לא ממש חוקים אלא אוסף של טיפים לא רשמיים שחושפים מעט משיטת העבודה של פיקסאר.

#1: הצופה מעריך דמות על נסיון, לאו דווקא על ההצלחה.
מה שזה אומר בעצם זה שסיפור עוסק בתהליך והרבה פעמים תהליך פנימי חשוב יותר מחיצוני. זו הסיבה שאינדיאנה ג'ונס יכול היה לא לעשות כלום ועדיין הנא…

סיוטי ילדות צבעוניים: על 'גולם גולם' ו'אני בילי'

אפלה וילדות שלובים זה בזה עוד מימי אגדות האחים גרים שאל תוך קסם הילדות מזגו עולמות של אימה פסיכולוגית עמוקה ועיוותים של עולם המבוגרים בין אם ברמז או בגלוי. לאחרונה ז'אנר סרטים פסיכודלים שמתחפשים לסרטי ילדים הפך לנפוץ יותר ויותר. מה שנראה במבט ראשון כעולם תמים ומוגן נחשף לאט לאט כזוועה שיש בה אלמנטים של סטיה, אלימות ועיוותי תודעה. אחת הבולטות בז'אנר היא סדרת האנימציה העצמאית "Don't hug me I'm scared" שהופכת סדרת ילדים בסגנון "רחוב סומסום" לסיוט מתמשך שאתה רוצה להתעורר ממנו ולא יכול. העיוות קיים גם ברובד האמנותי, של שילוב טכניקות שונות וסגנון שמתאפיין בהפרעות דיגיטליות, וגם בתוכן שנע בין הבוגר לילדותי, בין התמים לסוטה במעברים חדים ולא צפויים.
במקרים המוצלחים של הז'אנר התוצאה מתגבשת לכדי יצירה שלמה ומעוררת מחשבה מעבר למשחקי התעתוע המפתיעים.

הנה כמה סרטים כאלו מבצלאל שעלו לאחרונה לרשת:
"אני בילי" - משה גלבוע


באתר הסרט יש פירוט מרשים של תהליך העבודה: http://babagilboa.wixsite.com/moshe/copy-of-billy-1
מומלץ ביותר! שם מתגלים גם מקורות ההשראה…

הארט של ראלף ההורס 2: ראלף שובר את האינטרנט

בעיקר לקוח מעבודותיו של ג'ף מרגהרט.
https://www.artstation.com/jmerghart
(לחצו על תמונה להגדלה)


ימי חתול 2018 Cat days - סרט קצר

ג'ון פריקי הוא אנימטור גרמני-אמריקני שבזמן שהות ביפן עם חברתו יצר סרט קצר ומקסים על ילד יפני במשבר זהות. הסרט מצליח לאפיין את החברה היפנית אף שנוצר על ידי מתבונן מן החוץ. את הסרט ראיתי השבוע לראשונה במועדון האנימציה של אסיפא ומנשר וזו הייתה חויה מהנה במיוחד לראות אותו במסך גדול. מקווה שתהנו ממנו כמוני.


הסרט נעשה באפטר אפקט באנימציה קלאסית.
אתר הבמאי:Jon Frickey